Czy stres w pracy może być przyczyną tycia?
Czy zastanawiasz się jak poradzić sobie ze stresem i o co chodzi z tą Twoją nadwagą?
Praktycznie cały dzień nic nie jesz. W locie miedzy jednym zadaniem, a drugim przegryzasz kanapkę, albo jakiegoś batonika. Popijasz kawą, żeby odzyskać choć trochę energii. Jedyny normalny posiłek zjadasz wieczorem w domu. Wydawałoby się, że to tak niewiele, a kilogramy rosną.
Być może zauważyłaś, że w miarę przybywania obowiązków przybywa też więcej centymetrów w obwodach ciała. Czy to możliwe, że stres w pracy wpływa na Twoją nadwagę?
A co Ajurweda ma do powiedzenia na temat wpływy stresu na nadwagę?
Zacznijmy od podstaw.
Ajurweda uczy, że każdy z nas jest niepowtarzalny. Tak też podchodzi do człowieka kierując się koncepcją pięciu żywiołów:
- powietrza
- przestrzeni (eteru)
- ognia
- wody
- ziemi
Według Ajurwedy każdy człowiek jest kombinacją trzech dosz, czyli sił energetycznych, które wpływają na organizm zarówno na poziomie ciała, jak i umysłu.
W każdej doszy dominują dwa żywioły:
- dosza Vata – powietrze i przestrzeń (eter)
- dosza Pitta – ogień i woda
- dosza Kapha – ziemia i woda
Każda z tych dosz ma inne charakterystyczne dla siebie cechy i przejawiają się w nas:
• Na poziomie ciała
- w tym jak wyglądamy, czyli jakie są nasze cechy fizyczne takie jak: kształt nosa, oczu, budowa ciała.
- w tym jak przebiegają nasze funkcje życiowe, czyli jak trawimy, wydalamy, jak się pocimy, jak krąży w nas limfa, krew.
• Na poziomie umysłu
- w tym w jaki sposób myślimy, odczuwamy i jak reagujemy na stres i lęk oraz jak postrzegamy otaczający nas świat.
Jak dosze reagują na stres?
W zależności od konstytucji, czyli od tego jaka dosza dominuje w naszym umyśle, różnie możemy reagować na stres:
Osoby, u których dominuje dosza Vata:
- stają się lękliwe,
- popadają w stany depresyjne,
- za każde niepowodzenie obwiniają głównie siebie,
- dopada je niepokój, a czasami nawet nerwica lękowa.
Osoby, u których dominuje dosza Pitta:
- reagują złością na innych,
- mają tendencję do stanów zapalnych, nadciśnienia, wrzodów układu trawiennego.
U osób typu Kapha długotrwały stres prowadzi do:
- niedoczynności tarczycy,
- insulinooporności, a nawet cukrzycy,
- spowolnienia metabolizmu i nadwagi,
- popadania w stany letargu.
A jak tyją dosze?
Osoba z przewagą doszy Vata – z natury ma szczupłą i delikatną budowę ciała. Często zamartwia się, że nie może przytyć, a jak już tyje, to nierównomiernie i najczęściej w okolicach brzucha. Nie ma tendencji do nadwagi.
Osoba z przewagą doszy Pitta – to ta, która ma proporcjonalną budowę ciała, jędrną i często pięknie umięśnioną sylwetkę, nawet jeśli niewiele w tym kierunku robi. Dość szybko tyje, ale też bez problemu chudnie.
Osoba z przewagą doszy Kapha – ma masywną sylwetka, trochę grubsze kości, tłuszczyk okrywający mięśnie, obfitszą pupę i biodra, masywne i miękkie ramiona oraz uda. Ma tendencję do tycia i ciężko jej schudnąć. Często walczy z nadwagą niemal przez całe życie.
Stany umysłu, czyli guny.
Ajurweda wyróżnia trzy guny, czyli stany umysłu, w którym się znajdujemy:
- Stan sattwa – zrozumienie, inteligencja, światło, harmonia, radość, spokój. Sprawia, że życie jest piękne.
- Stan radżas – aktywność, ruch, zmiana, podekscytowanie. W nadmiarze i niekontrolowany, np.: pod wpływem powtarzającego się stresu w pracy, może doprowadzić do dysharmonii i niewygody.
- Stan tamas – lęk, ciemność, opór, blokada, unieruchomienie. Często towarzyszący nadwadze.
Jak Ajurweda postrzega wpływ stresu na nadwagę?
Jak już wiemy, człowiek składa się z kombinacji trzech dosz również na poziomie umysłu. Bardzo często kombinacja dosz na poziomie ciała jest zupełnie inna, niż na poziome umysłu i emocji.
Zbyt dużo stresu, np.: takiego, który bez przerwy towarzyszy nam w pracy, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Często jednym z negatywnych wpływów stresu w pracy jest nadwaga. Niestety, w okresie wzmożonego stresu nie zwracamy uwagi na styl naszego życia. Zaniedbujemy nawyki, które wpływają na naszą równowagę i dobrostan. Stres w pracy odbiera nam motywację do tego, aby zadbać o siebie. Tracimy wręcz zainteresowanie właściwą:
- dietą,
- snem,
- aktywnością fizyczną
- odpowiednim nawodnieniem
- relaksem.
Przewlekły stres w pracy prowadzi to tego, że równowaga naszych dosz zostaje zaburzona i ciągnie nas do rzeczy, które nam nie służą. Długotrwały stan nierównowagi dosz prowadzi do wielu chorób, w tym również do nadwagi.
Ajurwedyjskie sposoby na przywrócenie równowagi na poziomie ciała i umysłu.
Ajurweda to nic innego, jak sztuka życia w harmonii z prawami natury.
Jest to nauka o samouzdrawianiu i obejmuje:
- dietę i żywienie,
- styl życia,
- ćwiczenia fizyczne,
- odpoczynek,
- odprężenie,
- medytację,
- ćwiczenia oddechowe,
- zioła lecznicze,
- oczyszczanie i odmładzanie organizmu w sposób holistyczny.
Jak widać, Ajurweda podchodzi do tematu zdrowia w sposób całościowy.
W taki też sposób zajmuje się sposobami radzenia sobie z nadwagą, która często bywa konsekwencją długotrwałego stresu w pracy.
Według Ajurwedy niezwykle ważne jest to co jemy, jak przygotowujemy posiłki oraz w jakiej atmosferze je spożywamy. To ma niezwykły wpływ zarówno na nasz ogólny dobrostan, jak i na zmniejszenie stresu oraz pozbycie się nadwagi.
- Posiłki powinny być świeżo przygotowane z produktów naturalnych, nieprzetworzonych, najlepiej lokalnych i sezonowych.
- Należy ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, zwłaszcza prostych i wysoko przetworzonych, czyli cukru pod każdą postacią oraz pszenicy.
- Wskazane jest:
– zwiększenie ilości białka w diecie,
– wprowadzenie ziół i przypraw wspomagających trawienie,
– spożywanie zdrowych tłuszczy – masła klarowanego, oliwy z oliwy, oleju lnianego oraz tłuszczy pochodzenia roślinnego, np.: awokado, czy orzechy.
- Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu za pomocą świeżej wody.
- Niezwykle ważne jest, aby spożywać posiłki w odpowiedniej ilości, w miłej atmosferze oraz w czystym i spokojnym miejscu.
- Istotną rolę odgrywa również rytm związany z porami posiłków.
Rytm dobowy, jako remedium na stres i nadwagę.
Ajurweda zwraca też szczególną uwagę na przestrzeganie rytmu dobowego. Ten element życia codziennego odgrywa niezwykłą rolę w radzeniu sobie ze stresem oraz nadwagą.
W 2017 roku trzej amerykańscy naukowcy Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young otrzymali nagrodę Nobla z fizjologii i medycyny za wyjaśnienie i opisanie mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe u organizmów.

GetAssetsMediaFromRepository Foto: BRAK
Współcześni naukowcy odkryli coś, co Ajurweda od tysięcy lat uznawała za niezbędny aspekt życia, wpływający na dobrostan naszego ciała i umysłu.
Według Ajurwedy rytm doby również oparty jest na wpływach dosz panujących w naturze, co ma duży wpływ na to, jak radzimy sobie ze stresem oraz jak funkcjonujemy w ciągu doby.
Podział ten wygląda następująco:
- W godzinach między 22, a 02 w nocy– króluje dosza Pitta.
- W godzinach między 02, a 06 nad ranem – króluje dosza Vata.
- W godzinach między 06, a 10 rano – króluje dosz Kapha.
- W godzinach między 10, a 14 po południu – króluje dosza Pitta.
- W godzinach między 14, a 18 wieczorem – króluje dosza Vata.
- W godzinach między 18, a 22 wieczorem – króluje dosza Kapha.
Ogromny wpływ na umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami codziennego dnia oraz ze stresem odgrywa jakość i długość snu.
Ważne jest, aby sen odbywał się w odpowiedniej porze. Najlepszy czas na sen nocny to pora między godziną 22, a 6 rano.
Ma to ogromny wpływ na regenerację narządów wewnętrznych, na gospodarkę hormonalną oraz na metabolizm, który odgrywa duży wpływ na powstawanie nadwagi.
Wspomagająca moc ziół i przypraw.
Zioła ajurwedyjskie wspierające w walce z nadwagą.
Ajurweda zaleca też korzystanie z dobroczynnego wpływu ziół, które stanowią wsparcie podczas oczyszczania oraz odchudzania. Zaliczamy do nich:
- Triphala
- Brahmi
- Manjistha
- Neem
- Ama
Z ogólnodostępnych ziół możemy też samodzielnie stworzyć aromatyczne i niezwykle skutecznie herbatki. Wśród wielu ajurwedyjskich receptur mamy do wyboru herbatki redukujące stres, wspierające procesy detoksykacji, pozbycia się nadmiaru wody w organizmie, czy nadwagi.
Przyprawy jako remedium na stres i nadwagę.
Również przyprawy kryją w sobie olbrzymią moc terapeutyczną. Odpowiednio dobrane mogą wpłynąć nie tylko na nasze doznania smakowe i poprawić jakość posiłku. One mają moc wpływania na nasze ciało oraz na emocje, co się przekłada na nasz poziom energii.
Dobrym przykładem jest zastosowanie cynamonu.
Według informacji zawartych w książce Karoliny i Macieja Szaciłło pt.: „ Przyprawy, które leczą”, działa on nie tylko na ciało w przypadku problemów trawiennych, czy chęci zrzucenia nadwagi:
- Wystarczy dodać do ciepłej wody (maksymalnie 40 stopni C) szczyptę mielonego cynamonu cejlońskiego z 1 łyżeczką naturalnego miodu i wypijać na czczo.
Działa on również łagodząco na napięcia związane ze stresem:
- Wystarczy szczyptę cynamonu wymieszaną z miodem zażyć bezpośrednio przed snem.
Warto zaznaczyć, że właściwości lecznicze posiada cynamon cejloński. Zawiera on tylko śladowe ilości kumaryny, w przeciwieństwie do powszechnie dostępnego cynamonowca wonnego lub chińskiego, tzw. cassia. Kumaryna jest substancją, która prowadzi do uszkodzenia wątroby, zatem warto zwracać uwagę na to, co się kupuje.
Zioła i przyprawy działają na nas nie tylko w postaci naparów, czy dodatku do potraw. Mają również pozytywny wpływ w postaci olejków eterycznych. Ich aromaterapeutyczną moc można stosować do inhalacji, kąpieli leczniczych, masażu. Odpowiednio dobrane działają relaksująco i odprężająco zarówno na nasze ciało, jak i umysł, jak również na redukcję stresu oraz nadwagi.
Przykładem jest tu przepis na łagodzącą kąpiel według rady dr Vasanta D. Lada z książki „Ajurweda. Księga domowych środków leczniczych”. Wystarczy do gorącej wody dodać 1/3 filiżanki imbiru i 1/3 filiżanki oczyszczonej sody. Taka kąpiel wzmocni poczucie odprężania, zredukuje stres i zapewni głębsze uzdrowienie.
Ruch – połączenie umysłu z ciałem, czyli sposób na redukcję stresu i nadwagi.
Aktywność fizyczna, która redukuje stres i nadwagę.
Według Ajurwedy aktywność fizyczna, która powoduje poczucie nieprzyjemnego zmęczenia, bólu i zniechęcenia jest efektem nieprawidłowo dobranych ćwiczeń. Ćwiczenia, które wywołują taki stan stanowią wręcz przemoc wobec własnego ciała. Zarówno niedobór, jak i nadmiar jest potencjalnie szkodliwy.
Odpowiednio dopasowana gimnastyka do typu ajurwedyjskiego powinna dodawać siły i przyjemne poczucie stabilności i przypływu energii. Powinna przyczynić się do redukcji stresu oraz, jeśli jest taka potrzeba, również nadwagi.
Takie ćwiczenia oferuje joga, która jest ściśle spokrewniona z Ajurwedą.
Odpowiednio dobrane asany do kombinacji trzech dosz, z których składa się dany człowiek może przynieść wiele korzyści nie tylko na poziomie ciała, ale również na poziomie umysłu.
Gimnastyka kobieca przywracająca równowagę na poziomie ciała i umysłu.
Kolejną gimnastyką, która jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla kobiet, jest Gimnastyka Tradycyjna, zwana Gimnastyką Słowiańską.
Kładzie ona nacisk nie tylko na aspekty fizyczne, ale też na umysłowe i energetyczne organizmu.
Wzmacnia mięśnie i sprawia, że stawy lepiej funkcjonują. Rozciąga i uelastycznia powięzi i więzadła. Poprawia elastyczność, koordynację i poczucie równowagi. Wpływa na sposób oddychania, postawę i wytrzymałość oraz samoświadomość i sprawność umysłową oraz redukuje stres.
Prawidłowo wykonywane ćwiczenia Gimnastyki Tradycyjnej dla Kobiet, zwanej Gimnastyką Słowiańską, odblokowują meridiany, co sprawia prawidłowy przepływ energii życiowej.
To z kolei sprawia, że po wykonaniu ćwiczeń pojawia się satysfakcja nie tylko na poziome ciała i umysłu, ale również na poziomie subtelnym.
Jest to niezwykle ważne zwłaszcza, kiedy żyjemy w stresie i ciągłym napięciu. Również kiedy doskwiera nam nadwaga, nie tylko na poziomie ciała, ale też na poziomie umysłu.
Ponadto, ćwiczenie zestawu dnia obliczonego na podstawie chińskiego horoskopu, zgodnie ze sztuką BaZi, przyczynia się do balansowania energii danego dnia – osłabia nadmiar i podnosi niedobór.
Więcej na temat Gimnastyki Tradycyjnej dla Kobiet, zwanej Gimnastyką Słowiańską przeczytasz tutaj.
Widząc jakie korzyści płyną z odpowiednio dobranych ćwiczeń zmienia się całkowicie nastawienie. Nie patrzymy już na ćwiczenia z myślą o czekającym nas cierpieniu tylko z myślą o czekającym nas fantastycznym samopoczuciu fizycznym i mentalnym.
Jeśli jesteś zainteresowana jak pozbyć się nadwagi z ciała i umysłu, to zapraszam Cię do webinaru online pt.: „Od tamasu do sattwy, czyli jak odzyskać lekkość na poziomie ciała i umysłu”.
Podsumowanie.
Często podłożem nadwagi jest stres w pracy.
Stanowi on ogromne obciążenie na wielu poziomach. Odbiera chęć do działania. Sprawia, że zaniedbujemy podstawowe elementy naszego życia, które decydują o jego jakości, takie jak:
- dieta
- sen
- aktywność fizyczna
- relaks
Zaburzone dosze sprawiają, że żyjemy w nierównowadze, pogłębiając ten stan jeszcze bardziej.
W zależności od konstytucji, czyli od tego jaka dosza dominuje w naszym ciele i umyśle oraz która została zaburzona, różnie możemy reagować na stres.
Ratunek znajdziemy w Ajurwedzie – starej i sprawdzonej nauce, a odpowiednio dobrany ruch sprawi, że nasz umysł połączy się z ciałem, odzyskując moc i sprawczość.
Jeśli zainteresował Cię temat, jak pozbyć się nadwagi z ciała i umysłu, to zapraszam Cię do webinaru online pt.: „Od tamasu do sattwy, czyli jak odzyskać lekkość na poziomie ciała i umysłu”.
Zapraszam Cię do przeczytania wpisu pt.:
„Nietrzymanie moczu? O uwagę proszą mięśnie dna miednicy…”
„Gimnastyka Słowiańska, czy Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet?”
„Odchudzanie – łagodnie i ze zrozumieniem prosto do celu”
oraz do przestrzeni „Ścieżki rozwoju„, gdzie znajdziesz fantastyczne programy, kursy, ebooki, pakiety i warsztaty pełne mocy.