Zauważyłaś u siebie dość wstydliwy problem, jakim jest nietrzymanie moczu. Słyszałaś, że może to być spowodowane osłabionymi mięśniami dna miednicy. Ale jak sobie z tym poradzić?
Nietrzymanie moczu – kiedy ten problem powstał?
Postanowiłaś wziąć się za siebie.
Przeczytałaś, że świetnie działają podskoki na skakance.
Przeczytałaś, że świetnie działają podskoki na skakance.
A może zdecydowałaś, że będziesz biegała lub skakała na trampolinie?
Albo inaczej – podniosłaś z podłogi coś cięższego?
Ktoś Cię rozśmieszył?
A może kichnęłaś, zakasłałaś i…
No właśnie…
Nietrzymanie moczu dotyka około 50% kobiet oraz o dziwo 30% mężczyzn w wieku dojrzałym, co świadczy, że problem tkwi w mięśniach dna miednicy.
Medycyna nie za bardzo znajduje 100% rozwiązanie problemu związanego z nietrzymaniem moczu. Ani leczenie farmakologiczne, ani ryzykowne operacje, które również mogą prowadzić do powikłań, nie zapewnią powrotu do zdrowia.
Nietrzymanie moczu. Skąd ten problem?
Kilka słów o anatomii.
Aby zrozumieć problem związany z nietrzymaniem moczu należy przyjrzeć się budowie dna miednicy.
Mięśnie dna miednicy składają się z trzech warstw:
- Najbardziej zewnętrzna, powierzchowna warstwa (poza lejem miednicy) – patrząc od dołu: zwieracze, które biegną jak podpaska, łączą się z głębszymi warstwami – powięzią i wiązadłami, które się przenikają. Ich zadaniem jest powstrzymywanie mikcji (oddawanie moczu) i stolca. Nie pełnią roli podtrzymywania narządów miednicy, czyli pochwy, macicy, pęcherza, odcinka jelita. I tu istotna uwaga – samo ich zaciskanie, tak zwane ćwiczenia mięśni Kegla, nic nie daje, ponieważ mięśnie zwieraczy nie są najważniejsze, aby utrzymać dno miednicy w zdrowiu.
- Przepona moczowo-płciowa (leżąca w leju miednicy) – przyczepia się do spojenia łonowego i guzów kulszowych tworząc trójkąt zabezpieczający narządy miednicy podczas zwiększania ciśnienia śródbrzusznego (kaszel, kichanie, smarkanie, parcie, sięganie po coś, praca…)
- Warstwa najgłębsza, czyli dźwigacz odbytu – parzysty mięsień, który dzieli się na prawą i lewą stronę. Składa się z trzech mięśni: mięsień łonowo -odbytniczy (trzymanie stolca), mięsień łonowo-guziczny (od spojenia łonowego do kości ogonowej) oraz mięsień łonowo-biodrowy (od spojenia łonowego do kości pośladkowych – guzy kulszowe).
Warto zaznaczyć, że mięśnie dna miednicy, oprócz funkcji podtrzymywania narządów miednicy mniejszej, biorą również udział w systemie zabezpieczającym nas przed przeciążeniem w odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa.
Zakleszczona miednica.
W dno miednicy i całą jej okolicę wplatają się mięśnie przywodziciele, które z dnem miednicy stanowią całość. Osoby, które mają problemy z rozciąganiem bioder, mają również problemy z dnem miednicy. Zbyt duże napięcie mięśni zewnętrznych twz. fazowych (pośladkowe, zginacze bioder), spowodowane zasiedzeniem (co jest w dzisiejszych czasach zmorą dla naszej sprawności fizycznej), ale też przetrenowaniem, powodują zakleszczenie, usztywnienie miednicy, która będąc sprawną w sposób naturalny wykonuje mikroruchy 3D.
To zakleszczenie powoduje wyłączenie mięśni głębokich, co z kolei w dłuższej perspektywie powoduje stany zapalne, brak odżywienia i zwyrodnienie w obrębie stawów obręczy biodrowej, zaburzenia całej jamy brzusznej np.:
- nietrzymanie moczu,
- nadreaktywny pęcherz,
- obniżenie narządów,
- bolesne miesiączki,
- ból przy współżyciu,
- zaparcia,
- niespecyficzne bóle…
Oddech, a nietrzymanie moczu.
Kluczowe dla zrozumienia pracy mięśni dna miednicy jest również zrozumienie praw, które zarządzają pracą klatki piersiowej i jamy brzusznej, czyli praw związanych z oddychaniem.
Nieprawidłowy oddech (tylko górną częścią klatki piersiowej), ściskanie i nadmierne napinanie mięśni brzucha, rozciągnięcie mięśni dna miednicy, prowadzi do wielu problemów, które są związane z rozrodczością, wypróżnianiem, nietrzymaniem moczu itd.
Dlatego przede wszystkim musimy zrozumieć, że przepona, mięśnie brzucha i dno miednicy przeszyte mięśniami zwieraczami stanowi całość. Żeby dobrze działało dno miednicy, musi dobrze działać strop, czyli musi dobrze działać przepona i muszą być odpowiednio silne mięśnie brzucha.
Wszystkie części naszego ciała są ze sobą mocno powiązane. I tak w przypadku mięśni dna miednicy, ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa na zdrowie kręgosłupa, bioder, zdrowy oddech, prawidłowe ciśnienie krwi.
Gdzie zatem szukać ratunku?
Ćwiczenia wspierające mięśnie dna miednicy.
Ratunek znajduje się w naszych rękach. Jest to samodzielna praca nad swoim ciałem – bardzo proste ćwiczenia przynoszące ratunek, wręcz spektakularne efekty.
Jest wiele skutecznych ćwiczeń, które wspaniale oddziałują na mięśnie dna miednicy.
Ja osobiście najbardziej polecam Gimnastykę Tradycyjną dla Kobiet, zwaną Gimnastyką Słowiańską.
Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet i jej wpływ na rozwiązanie problemu nietrzymania moczu.
Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet łączy w sobie wszystkie niezbędne ćwiczenia, które mają wpływ na wzmacnianie, czucie i pracę z mięśniami dna miednicy oraz rozciąganiem, wzmacnianiem i mobilizacją mięśni, które mają za zadanie przywodzenie ud.
Już sama pozycja wyjściowa, podczas której istotną rolę odgrywa autoelongacja (wyciągnięcie kręgosłupa), aktywuje prawidłową pracę:
- mięśni głębokich – poprzecznych brzucha, które są połączone funkcjonalnie z dnem miednicy;
- mięśni wielodzielnych kręgosłupa;
- przepony;
- mięśni dna miednicy.
Ćwiczenia te przyczyniają się do połączenia umysłu z ciałem, do rozumienia swojego ciała. Uczą też świadomej pracy miednicą, prawidłowego oddechu przeponowego. Przyczyniają się również do rozciągania okolic pachwin, otwarcia bioder, angażują mięśnie ud oraz odciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet:
- uczy prawidłowej postawy ciała;
- otwiera klatkę piersiową;
- rozluźnia cały trakt taśm mięśniowo-powięziowych;
- wzmacnia mięśnie pośladków;
- aktywuje i wzmacnia mięśnie brzucha.
Dzięki systematycznym ćwiczeniom Gimnastyki Tradycyjnej dla Kobiet jesteśmy w stanie doprowadzić:
- osłabione, a w niektórych przypadkach wręcz sparaliżowane, mięśnie dna miednicy do zdrowia i ich prawidłowego funkcjonowania;
- do pozbycia się problemu nietrzymania moczu;
- do przywrócenia sprawności, gibkości i piękna całego ciała kobiecego.
Skuteczne ćwiczenia bez wychodzenia z domu.
stworzyłam bardzo praktyczny Pakiet do samodzielnych ćwiczeń w zaciszu domowym, w skład którego wchodzi:
- Kurs instruktażowy w postaci nagrań video wszystkich 27 ćwiczeń Gimnastyki Tradycyjnej dla Kobiet;
- Ebook ze szczegółowo opisaną instrukcją wykonywania poszczególnych ćwiczeń, jako wsparcie do nagrań video, przygotowany na podstawie wiedzy fizjoterapeutycznej;
- Kompleks dnia, czyli 9 ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w danym dniu, obliczany na podstawie chińskiej astrologicznej koncepcji BaZi.
Łącząc Ajurwedę z Gimnastyką Tradycyjną dla Kobiet, zwaną Gimnastyką Słowiańską oferuję swoim Klientkom wsparcie w odzyskaniu zdrowia w sposób holistyczny (całościowy) – na poziomie ciała, umysłu i ducha. W myśl zasady „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Posłuchaj jak o nietrzymaniu moczu oraz skuteczności odpowiednio dobranych ćwiczeń opowiada Marek Purczyński:
Zapraszam Cię do przeczytania wpisu pt.:
„Gimnastyka Słowiańska, czy Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet?”
„Odchudzanie – łagodnie i ze zrozumieniem prosto do celu”
„Stres w pracy, a nadwaga według Ajurwedy”
oraz do przestrzeni „Ścieżki rozwoju„, gdzie znajdziesz fantastyczne programy, kursy, ebooki, pakiety i warsztaty pełne mocy.