Zastanawiasz się co ma wspólnego ma Gimnastyka Słowiańska ze Słowianami?
Czy Gimnastyka Słowiańska ma coś wspólnego z czarami i pogaństwem?
Czy Gimnastyka Słowiańska jest bezpieczna?
Z czym Ci się kojarzy Gimnastyka Słowiańska?
Poszukując informacji na temat Gimnastyki Słowiańskiej, często możemy się spotkać z takimi nazwami jak: „Gimnastyka Słowiańskich Czarownic” z magicznym dodatkiem „Stojąca woda”, „Siła Beregini” (Moc Strażniczki). Możemy też przeczytać informacje na temat pamięci genetycznej Słowian, horoskopie „rodowym”, 27 symbolach i kartach, rysunkach w stylu Kamasutry i Tarota. Zaś typowym obrazkiem kobiety ćwiczącej gimnastykę słowiańską jest długowłosa niewiasta w powłóczystej spódnicy i z wiankiem na głowie…
A jakie są fakty?
Pierwsze opisy Gimnastyki Słowiańskiej.
Pierwszy raz Gimnastyka Słowiańska została opisana w 1999 roku przez Giennadija Adamowicza, który będąc wykładowcą Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Maksima Tanka w Mińsku, w latach 90 XX-wieku zrekonstruował i prowadził badania nad kobiecą gimnastyką w tradycji białoruskiej. Pierwsza wersja Gimnastyki Słowiańskiej została przedstawiona jako Gimnastyka Białoruskich Czarownic.
W roku 2004 nadano jej nazwę Gimnastyka Słowiańskich Czarownic.
Pogłębione badania nad Gimnastyką Słowiańską.
Pod wpływem przeprowadzonej genezy ćwiczeń nazwa Gimnastyki Słowiańskiej stała się nieadekwatna do odkrytych faktów.
W latach 2009-2019 tematem Gimnastyki Słowiańskiej zajęła się dogłębnie Oksana Pawłowska – uczennica Giennadija Adamowicza. Okasana Pawłowska podeszła do tematu Gimnastyki Słowiańskiej w zupełnie inny sposób. W swoich badaniach pominęła fantazje i spekulacje na temat „słowiańskiej Kamasutry” czy Tantry, „pamięci genetycznej Słowian”, terminologii i mitów z subkultury współczesnych rosyjskich pogan.
Skupiła się na dogłębnych badaniach przy użyciu metod naukowych z takich dziedzin jak:
- etnografia,
- folklor,
- medycyna.
Dzięki tym badaniom ustaliła źródła ćwiczeń i pozycji kobiet z Gimnastyki Słowiańskiej. Odkryła, że są to tradycyjne i historyczne pozycje i ruchy, które kobiety na różnych kontynentach wybierają podczas pierwszej i drugiej fazy porodu. Potwierdzenie tego też znaleziono w rytuałach i tańcu niezamężnych kobiet w Afryce oraz w tańcu świątynnym w Indiach.
Warto zaznaczyć, że z inicjatywy Oksany Pawłowskiej pierwsze badania diagnostyczne nad wpływem Gimnastyki Słowiańskiej na zdrowie kobiet przeprowadzone zostały w Zakładzie Immunologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod opieką naukową prof. dr. hab. n. med. Grzegorza Dworackiego.
Oksana Pawłowska współpracuje również ze Specjalistami z Katedry Położnictwa, Szkoły Zdrowia Publicznego – Collegium Medicum UMW w Olsztynie, którzy yrazili zainteresowanie wspólnym projektem badania gimnastyki. Współpracuje też ze specjalistami z Katedry Rehabilitacji i Fizjoterapii, Zakładem Fizjoterapii UM w Poznaniu.
W wyniku tych badań została wydana bardzo wartościowa książka pt.: „Gimnastyka NieSłowiańska: od tradycyjnych pozycji porodowych do fizjoterapii. Wprowadzenie do podstaw gimnastyki tradycyjnej„.
Autorami tej książki są:
- Oksana Pawłowska,
- Magdalena Napieralska,
- Natasza Tobiasz–Kałkun,
- Kiryl Shylinhouski
Zmiana nazwy z Gimnastyki Słowiańskiej na Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet.
W wyniku przeprowadzonych badań konieczność zmiany nazwy Gimnastyki Słowiańskiej stała się faktem.
W latach 2009-2019 Oksana Pawłowska opracowała metodykę wykonywania 27 ćwiczeń, która jest zgodna z ogólnoświatową i uniwersalną tradycją kulturową.
Gimnastyka Słowiańska jest tradycyjna nie tylko dla Słowianek, ale dla wszystkich kobiet ze względu na tradycyjnie kobiecą sferę jej zastosowania. W związku z tym Gimnastyka Słowiańska otrzymała nową nazwę – Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet.
Czym jest Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet, zwana wcześniej Gimnastyką Słowiańską?
Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet, zwana Gimnastyką Słowiańską to system 27 ćwiczeń pielęgnujących kobiece ciało.
Każdego dnia wykonuje się kompleks dnia, czyli 9 ćwiczeń – po 3 z każdego Kręgu.
Zestaw ćwiczeń na dany dzień jest obliczany na podstawie chińskiej astrologicznej koncepcji BaZi i równoważy energię dnia. Każdy dzień niesie ze sobą ładunek energetyczny, a kompleks dnia ma za zadanie zbalansować niedobór, bądź nadmiar danej energii. Ćwicząc kompleks dnia udrożnisz meridiany energetyczne, dzięki czemu nastąpi zmiana wibracji emocjonalnej, która wpłynie na otaczającą Cię rzeczywistość.
Korzyści płynące z ćwiczeń Gimnastyki Tradycyjnej dla Kobiet, zwanej Gimnastyką Słowiańską.
Praktykując tę gimnastykę kobiety stają się rozluźnione, silne i zdrowe. Następuje uwolnienie napięć w obszarze miednicy i bioder, otwarcie klatki piersiowej. Kobiety zauważają uniesienie piersi, wysmuklenie szyi (mówi się o „łabędziej szyi”), rozluźnienie stawów, zwłaszcza ramion i bioder oraz „wyciągnięcie” kręgosłupa.
To gimnastyka wykorzystywana w profilaktyce różnych problemów zdrowotnych kobiet.
Redukuje poziom stresu, wzmacnia system odpornościowy, działa profilaktycznie oraz pomaga w leczeniu kobiecych problemów takich jak:
- nietrzymanie moczu,
- bezpłodność,
- bolesne menstruacje,
- pomaga zajść w ciążę i pozwala szybko urodzić,
- zmniejsza też typowe dolegliwości występujące podczas menopauzy.
Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet, zwana Gimnastyką Słowiańską pomaga zachować na lata sprawność i uwalnia od bólu. Przywraca równowagę i koordynację ruchową oraz kontrolę postawy ciała, wytrzymałość mięśni i gibkość Udrażnia również przepływ limfy, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku nadwagi i zatrzymania wody w organizmie.
Regularne wykonywanie ćwiczeń z Gimnastyki Tradycyjnej dla Kobiet, zwanej Gimnastyką Słowiańską wzmacnia mięśnie dna miednicy oraz przykręgosłupowe, w szczególności mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Rozwija także mięśnie core, co stabilizuje sylwetkę, przeciwdziałając schorzeniom związanym z powszechnym obecnie siedzącym trybem życia.
Gimnastyka ta silnie oddziałuje na mięśnie obręczy miedniczej niwelując powstałe w stawach biodrowych napięcia i związany z nimi dyskomfort. Szczególnie silnie odczuwalna jest ulga w odcinku lędźwiowym, a pozycja tzw. pączka doskonale rozciąga mięśnie w obrębie barków.
Gimnastykę Tradycyjną dla Kobiet, zwaną Gimnastyką Słowiańską można ćwiczyć w każdym wieku. Rodzaj ruchu dobierany jest indywidualnie do możliwości każdej kobiety.
Wykonując ćwiczenia Gimnastyki Tradycyjnej dla Kobiet, zwanej Gimnastyką Słowiańską można się również wyciszyć, rozluźnić i na nowo poczuć swoje ciało.
O zaletach wykonywania ćwiczeń Gimnastyki Tradycyjnej dla Kobiet, zwanej Gimnastyką Słowiańską opowiedziała podczas wywiadu w Radiu RSC Oksana Pawłowska – Gimnastyka Tradycyjna Kobiet. 9 sierpnia 2024
Podsumowanie.
Będąc uczennicą Oksany Pawłowskiej, u której pod czujnym okiem zdobyłam uprawnienia instruktorskie z Gimnastyki Słowiańskiej dla Kobiet, prowadzę zajęcia zgodnie z wartościami mojej Nauczycielki.
Nie znajdziesz u mnie ezoterycznej praktyki połączonej z symbolami i ornamentami oraz magicznymi artefaktami. Nie ma tu mandali życzeń, przeznaczenia i do pozbycia się długów itd. Nie pracuję również z kartami z 27 lalkami motankami, kartami ćwiczeń w kolorach Tarota z dodatkiem 28-j karty i 28-go ćwiczenia…
Skupiam się na fizjoterapeutycznych właściwościach Gimnastyki Tradycyjną dla Kobiet, zwanej Gimnastyką Słowiańską, która ma przyczynić się do poprawy codziennego funkcjonowania kobiety, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.
Dlatego stworzyłam bardzo praktyczny Pakiet do samodzielnych ćwiczeń w zaciszu domowym, w skład którego wchodzi:
- Kurs instruktażowy w postaci nagrań video wszystkich 27 ćwiczeń Gimnastyki Słowiańskiej;
- Ebook ze szczegółowo opisaną instrukcją wykonywania poszczególnych ćwiczeń, jako wsparcie do nagrań video, przygotowany na podstawie wiedzy fizjoterapeutycznej;
- Kompleks dnia, czyli 9 ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w danym dniu, obliczany na podstawie chińskiej astrologicznej koncepcji BaZi.
Łącząc Ajurwedę z Gimnastyką Tradycyjną dla Kobiet, zwaną Gimnastyką Słowiańską oferuję swoim Klientkom wsparcie w odzyskaniu zdrowia w sposób holistyczny (całościowy) – na poziomie ciała, umysłu i ducha. W myśl zasady „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Zapraszam Cię do przeczytania wpisu pt.:
„Gimnastyka Słowiańska, czy Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet?”
„Odchudzanie – łagodnie i ze zrozumieniem prosto do celu”
„Stres w pracy, a nadwaga według Ajurwedy”
oraz do przestrzeni „Ścieżki rozwoju„, gdzie znajdziesz fantastyczne programy, kursy, ebooki, pakiety i warsztaty pełne mocy.